Robot koszący – jak to działa

Kiedy już doświadczyliśmy na własnej skórze, jak trudnym zajęciem jest odpowiednie utrzymanie trawnika i jesteśmy w zasadzie zdecydowani na kupno robota koszącego, to oprócz samego robota, musimy wziąć pod uwagę jakość i rodzaj dołączonego do niego osprzętu, czyli stacji dokującej i przewodów niskiego napięcia czyli tzw. przewodów granicznych. Przewodami takimi otacza się cały trawnik lub jego żądany fragment, tworząc pętlę sygnałową „widzianą” jedynie przez robota koszącego. W rezultacie, robot nie jest w stanie opuścić wydzielonej strefy. Czasami wewnątrz pętli umieszcza się dodatkowe przewody, których zadaniem jest wydzielenie z obszaru roboczego, miejsc, w których robot nie powinien się poruszać: rabaty, rośliny, oczko wodne, plac zabaw, basen czy architektura ogrodowa.

Przewody można instalować w dwojaki sposób. Pierwszym jest umieszczenie ich na powierzchni trawnika – i umocowanie za pomocą specjalnych szpilek. Za bardziej fachowy i ułatwiający późniejszą pielęgnację trawnika, uważany jest jednak drugi sposób – czyli umieszczenie kabli pod ziemią za pomocą specjalnej maszyny, która precyzyjnie nacina darń, a następnie umieszcza w rowku przewód graniczny. Już sam projekt lokalizacji przewodów jest niezwykle ważny – nie chodzi w nim tylko o ograniczenie terenu, po którym może przemieszczać się robot, lecz również o prawidłowe umiejscowienie kabli – by nie były położone zbyt blisko siebie lub innych przeszkód i stacji dokującej.

Zasada pracy robota polega na całkowitym automatyzmie. To właściciel trawnika najpierw ustala, jak ma poruszać się robot po opuszczeniu stacji dokującej, w jakich godzinach, w jakich dniach, a urządzenie wykonuje całą resztę zupełnie samo. Używając specjalnie obliczonych algorytmów lub pobierając dane z czujników, urządzenie przesuwa się samodzielnie po danym terenie, wykorzystując pobrane dane do zoptymalizowania koszenia. Robot wraca do swej bazy tylko w czterech przypadkach: jeśli zakończył pracę w taki sposób, że jej wynik jest satysfakcjonujący i nie ma więcej pola do popisu, jeśli skończyły się ustalone godziny pracy, jeśli wyczerpała się bateria i wymaga doładowania, lub kiedy zaczął padać deszcz. Robot może wrócić do swej stacji dokującej wzdłuż kabla granicznego, szukając przy tym bazy, która stanowić będzie końcowy punkt przewodu. W przypadku najnowocześniejszych urządzeń, robot podczas powrotu do stacji ładującej może obierać różne warianty ścieżki jazdy utrzymując zmienną, ograniczoną odległość od przewodu granicznego. Zapobiega to powstawaniu utrwalonych śladów na obrzeżach trawnika, którymi bardzo często porusza się on w kierunku stacji ładującej. W niektórych miejscach instalacji możliwe jest zastosowanie specjalnych sygnalizatorów, które napotkane przez robota podczas powrotu, znacznie skrócą jego drogę do stacji ładującej. Tworzy się je poprzez ułożenie przewodu w odpowiednim kształcie w miejscu sygnalizacji skrótu. Przydatną funkcją, z której robot koszący systematycznie korzysta, jest przycinanie krawędzi trawnika. Polega to na tym, że robot przed rozpoczęciem właściwego koszenia, wykonuje objazd wzdłuż całego przewodu granicznego kosząc tym samym dokładnie całe obrzeże trawnika w pierwszej kolejności.